Forum Rugby Romania

Stiri rugby, informatii rugby, pareri rugby
Acum este Lun, 01 Iun 2020, 02:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 382 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SuperLiga 2014
MesajScris: Mar, 01 Iul 2014, 10:24 
Neconectat

http://www.emaramures.ro/stiri/100526/R ... Baia-Mare-

Se pare ca si Farul se misca pe piata transferurilor dar inca nu au anuntat nimic oficial. Am inteles ca vor veni 5 jucatori.

Sus

MesajScris: Mie, 02 Iul 2014, 09:57 
Neconectat

Am intrebat pe planet rugby despre jucatorul neozeelandez adus de BM
Citat:
I know Brooksie personally. He's the man at club level. Not a big guy but he's quick and has a massive heart.

From what I saw at provincial level he didn't look out of place but didn't set the world alight either.

Sus

MesajScris: Vin, 11 Iul 2014, 12:30 
Neconectat

noutati de la Baia Mare:

http://infomm.ro/ro/detalii/rugby-super ... -baia-mare

eu zic ca sunt acoperite f bine toate posturile. mai putin linia I.

later edit. un mic video a aparut aici:

http://www.emaramures.ro/Stiri/101056/R ... are-VIDEO-

Sus

MesajScris: Joi, 17 Iul 2014, 10:11 
Neconectat

http://www.steauarugby.com/ro/Transferu ... -15072014/

http://www.steauarugby.com/ro/Filip-Laz ... -16072014/

Transferuri importante pentru Steaua.

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 09:17 
Neconectat

Cam tarziu venite aceste transferuri, dar eu sper ca totusi sa o ajute pe Steaua sa prinda locul 4. Grigoras Diaconescu este un castig cert pentru echipa. Filip Lazar probabil ca doreste sa fie mai vizibil pt Howells in vederea RWC si cred ca e bine ca il vom putea vedea mai mult la treaba. Linia I era insa problema principala la Steaua si nu stiu daca cei doi jucatori adusi de la Dinamo vor fi suficienti sa tina gramada in meciurile importante.

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 11:16 
Neconectat

Farul a mai adus un australian pe treisferturi Sam Gerry-Burgess (tare coincidenta de nume cu fosta vedeta din NRL actual la Bath cred)

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 13:41 
Neconectat

Bogdan_DC scrie:
Farul a mai adus un australian pe treisferturi Sam Gerry-Burgess (tare coincidenta de nume cu fosta vedeta din NRL actual la Bath cred)

Sam Burgess e englez si inca e la Rabbitohs, abia din toamna va ajunge la Bath.
Acest Sam Gerry-Burgess e australian. L-am gasit pe lista asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Indigenous ... _league%29
Pare sa fi jucat la un nivel destul de bun in league, si se pare ca chiar la Rabbitohs a fost si el, deci chiar ca e mare coincidenta :)

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 14:43 
Neconectat

iul scrie:
Bogdan_DC scrie:

Sam Burgess e englez si inca e la Rabbitohs, abia din toamna va ajunge la Bath.
Acest Sam Gerry-Burgess e australian. L-am gasit pe lista asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Indigenous ... _league%29
Pare sa fi jucat la un nivel destul de bun in league, si se pare ca chiar la Rabbitohs a fost si el, deci chiar ca e mare coincidenta :)

Englezul e cam dublul lui fizic asta e diferenta cea mai evidenta :).

Australianul se pare ca va juca aripa, pare un transfer bun. Nu se stie daca va fi folosit sambata, e cam devreme parerea mea. Din pacate Cristi Petre este accidentat (posibil ruptura musculara) iar Malakai are probleme cu viza, amandoi vor lipsi cu Timisoara.

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 15:41 
Neconectat

Farul va avea un prim XV foarte puternic. Cred ca jocul de maine ne va arata daca Farul are intr-adevar forta sa spere la un loc in finala. La Timisoara, Conache si Morrison sunt doar rezerve.

http://www.super-liga.ro/informatii-meci/?im=2133

Sus

MesajScris: Vin, 18 Iul 2014, 17:26 
Neconectat

... nici fercu nu este in primul 15 si nici rezerva. stie cineva care mai este situatia lui... accidentat, saracens, etc. ?

Sus

MesajScris: Sâm, 19 Iul 2014, 10:29 
Neconectat

Apostol şi-a bătut joc de propria-i fază. Ar fi putut să paseze în interior, erau doi oameni liberi...

Sus

MesajScris: Sâm, 19 Iul 2014, 13:55 
Neconectat

ultravioletu scrie:
Apostol şi-a bătut joc de propria-i fază. Ar fi putut să paseze în interior, erau doi oameni liberi...

ce sa mai zicem de timisoreanul care a scapat balonul in fata la 1 m de terenul de tinta la pasa decisiva a lui poparlan pentru un eseu la centru in min. 80.
2 eseuri + 1 transformare timisoara, 7 transformari vlaicu de la farul(100%). vlaicu si-a intrat mai greu in picior. la prima transormare - dintr-o pozitie foarte buna - a dat-o in but, mingea trecand printr cu noroc. atat el cat si calfeteanu a dat 1 datala bete de la 50 m si au reusit. a fost la acelasi but de aceea cred ca a fost si vantul. calafeteanu a ratat transformarea primului eseu + 1 trensormare din pozite relativ accesibila.
se vede absenta lui fercu. atat shennan cat si conache sunt "responsabili" de 2 penalitati

Sus

MesajScris: Sâm, 19 Iul 2014, 19:30 
Neconectat

am fost in Ghencea sa vad live Steaua-BM.

un meci deschis si placut ochiului. Steaua a jucat f curajos. e o alta echipa fata de cea de pana acum. a revenit demiul meu preferat. Gricoras Diaconescu. pot spune ca a facut diferenta. chiar si Niacsu Ionut a debutat ca si titular si nu a jucat prost (chiar nu stiu ce a fost pe la BM, si de ce a plecat).

BM au jucat si ei bine. ma bucura revenirea lui Botezatu ca si titular. a dat si primul eseu. dupa cum zicea Apjok, e mare concurenta pe posturi.

am vazut la TV si meciul Farul-TM. cred ca Farul are cea mai buna linie I din campionat. pacat ca nu sunt omogeni. daca echipa asta a lor avea macar un an si ceva la activ le dadeau cel putin 15 puncte timisorenilor.

Sus

MesajScris: Lun, 21 Iul 2014, 08:26 
Neconectat

corne scrie:
ultravioletu scrie:

ce sa mai zicem de timisoreanul care a scapat balonul in fata la 1 m de terenul de tinta la pasa decisiva a lui poparlan pentru un eseu la centru in min. 80.

Timisoreanul pur si simplu s-a impiedicat(e drept in cel mai prost moment posibil), dar Apostol avea timp sa se gandeasca si mai era si cu 2 oameni liberi langa el...O faza tipica pentru el as putea spune. Per ansamblu a facut insa un meci bun deci numai zic nimic :).

Sus

MesajScris: Lun, 21 Iul 2014, 09:02 
Neconectat

Farul - Tim a fost un meci tare, pe contre. Farul inca mai pare putin dezorganizata si desi au o linia 1 f buna cand nu joaca Cristi Petre in linia 2, au probleme in stabilizarea gramezilor.Cand reusesc sa faca acest lucru isi domina adversarii clar.Kinikinilau o cauta cu lumanarea ca sa zic asa, tot meciul a alternat momente bune de joc cu duritati. A dat vreo 2 -3 placaje la limita regulamentului iar la faza cu Neacsu a avut o iesire gen Manu Tuilagi. Jucatorii isi mai dau 1-2 pumni dar el a aruncat o serie de pumni demna de MMA. A avut o iesire extrem de violenta si cred ca va fi suspendat post meci sau cel putin asa ar trebui. Mi-a placut Pastrama, f curajos in joc si de remarcat sprintul sau pentru un linia 1.Am inteles ca vor mai aduce inca 2 jucatori din emisfera sudica.Una peste alta un joc bun si se vede mana lui Kelly, a reusit sa inchege o echipa. Inca mai este de lucrat dar pana la toamna mai e timp.Un meci spectaculos oricum.Din pacate Farul va avea o serie lunga de indisponibili la BM.

Steaua-BM Steaua chiar are echipa iar lupta pentru semifinale va fi f f stransa. Cuplul Diaconescu-Filip poate deveni usor cel mai bun cuplu de mijlocasi la gramada daca se mai omogenizeaza un pic.Un meci de care pe care pana aproape de sfarsit iar momentele bune au alternat de la o echipa la alta, nu s-a vazut diferenta de loc in clasament.

CSM-Dinamo Dinamo isi vinde scump pielea si chiar cred ca poate face mari surprize in etapele ramase.CSM a mai adus vreo 4-5 straini dar pare total dezorganzita pe teren.Incearca sa joace f dinamic, f deschis dar din pacate fac multe greseli. Jucatorii adusi sunt de calitate dar nu-i vad bine in meciurile ramase (in special cel cu Steaua) daca nu se concentreaza un pic.

La inceputul campionatului BM si TM pareau din alt liga, acum pot sa zic ca oricine poate bate pe oricine in etapele ramase.Dinamo si Steaua sunt in crestere mare, Farul si CSM au loturi f valoroase, TM si BM se stie, pe Cluj nu i-am vazut in retur.

Sus

MesajScris: Lun, 21 Iul 2014, 18:37 
Neconectat

http://sptfm.ro/2014/07/21/daniel-mitre ... a-noastra/

NU vreau sa comentez prea mult despre dezvoltarea rugby-ului juvenil in tara noastra in opinia dlui Mitrea.

Dar am aflat ceva nou "dupa terminarea returului, locul 6 si locul 4 isi vor disputa un loc pentru semifanele, ca si locul 3 cu locul 5“ . Deci practic toate echipele au o sansa pentru semifinale in acest moment...F interesant campionat vom avea.

Sus

MesajScris: Lun, 21 Iul 2014, 22:16 
Neconectat

Am vazut multe meciuri din actuala editie de campionat, si in special jocurile de simbata de dupa reluare si pot spune ca este o crestere valorica a echipelor din Super Liga atit in jocul inaintari cit si a liniei de treisferturi, concret jocuri ofensive, destul de buna si faza de aparare, trebuie marita totusi frecventa atacurilor,si cred ca aducerea de jucatori tineri de prespectiva,din emisfera sudica va avea un impact pozitiv si in evolutia echipei nationale de anul viitor la campionatul mondial de rugby. Daca echipe cu mare potential rugbystic din Europa naturalizeaza jucatori din Noua Zeelanda,Australia sau Sud Africa, de ce nu am face si noi acest lucru, o Super Liga in care joaca si rugbysti din emisfera sudica nu face decit sa creasca valoarea si sa creeze o concurenta pentru jucatori romani dar si pentru cei veniti.Teoria unora ca jucatori romani nu mai au loc din cauza strainilor este total depasita in actuala conjunctura mondiala unde fiecare om poate trai unde doreste ,dar si unde i-si poate etala calitatile mai bine decit in tara de unde provine egal in ce domeniu.
Bineinteles sa nu uitam si aspectul financiar al cluburilor din liga,care i-si permite sa aduca si nume sonore din categoria U 20, sa vedem ce se intimpla in continuare la meciurile din toamna ale Lupilor si mai ales in meciurile test ale echipei nationale din toamna.

Sus

MesajScris: Lun, 21 Iul 2014, 23:54 
Neconectat

Bogdan_DC scrie:
Dar am aflat ceva nou "dupa terminarea returului, locul 6 si locul 4 isi vor disputa un loc pentru semifanele, ca si locul 3 cu locul 5“ . Deci practic toate echipele au o sansa pentru semifinale in acest moment...F interesant campionat vom avea.

Informatia asta se stia dinainte sa inceapa campionatul. Chiar cu o discutie legata de subiectul asta a si inceputl topicul asta :)

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 08:39 
Neconectat

iul scrie:
Bogdan_DC scrie:

Informatia asta se stia dinainte sa inceapa campionatul. Chiar cu o discutie legata de subiectul asta a si inceputl topicul asta :)

Eu nu stiam, mi se pare o idee f buna. Practic se joaca cu o miza importanta pana la sfarsit.

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 09:32 
Neconectat

E cu două tăişuri. Devalorizează foarte mult sezonul regulat - se cam joacă degeaba.

Anul acesta formatul avantajează echipele care au început mai slab din cauza lipsei de omogenitate, gen Farul sau CSM. Plus că şi Steaua pare să dea semne de revenire. Deci din punctul de vedere al spectatorului neutru, parcă e mai bine că tocmai la final, atunci când se ia totul de la zero, sunt mai multe echipe cu şanse reale la titlu, deşi e un pic nedrept pentru TM şi BM, care au dominat la început degeaba.

În principiu, ar cam trebui să fie un campionat clasic, fiecare cu fiecare, eventual doar cu o finală. Că d-aia e ligă, şi nu cupă.

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 09:50 
Neconectat

ultravioletu scrie:
E cu două tăişuri. Devalorizează foarte mult sezonul regulat - se cam joacă degeaba.

Anul acesta formatul avantajează echipele care au început mai slab din cauza lipsei de omogenitate, gen Farul sau CSM. Plus că şi Steaua pare să dea semne de revenire. Deci din punctul de vedere al spectatorului neutru, parcă e mai bine că tocmai la final, atunci când se ia totul de la zero, sunt mai multe echipe cu şanse reale la titlu, deşi e un pic nedrept pentru TM şi BM, care au dominat la început degeaba.

În principiu, ar cam trebui să fie un campionat clasic, fiecare cu fiecare, eventual doar cu o finală. Că d-aia e ligă, şi nu cupă.

Nu e chiar degeaba pentru ca locul 1 si 2 au semifinale acasa si se pare ca e un avantaj mare. Bine asta e alta discutie si cu avantajul asta :)... Avand in vedere ca sunt doar 7 echipe eu zic ca e un sistem bun.

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 11:05 
Neconectat

ce nu inteleg eu e de ce trebuie transformat si campionatul intr-o cupa cand avem si cupa deja

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 12:28 
Neconectat

care Cupa? aia unde nu vrea nimeni din ligile inferioare? cum sa-ti cresti nivelul daca nu joci cu adversari puternici? da, o sa iei bataie mai rau ca de obicei dar poate inveti ceva.

Revenind la campionat, nu stiu ce e asa greu de inteles, s-a tot explicat de ce e formatul asta, s-a considerat ca mai multe meciuri puternice ar ajuta la cresterea nivelului competitiei, echipele trebuie sa se obisnuiasca sa-si construiasca loturi mai mari, meciuri mai multe etc. Se va trage linie si de va decide daca a fost OK sau nu.

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 13:00 
Neconectat

Eu pana acum zic ca e ok...echipele care nu ar mai fi avut sanse la locul 1-4 s-ar fi blazat sau ar fi dat jucatori celorlalte(vezi Dinamo anul trecut). Anul acesta din contra s-au intarit si spera la semifinale.

Sus

MesajScris: Mar, 22 Iul 2014, 13:01 
Neconectat

amz scrie:
care Cupa? aia unde nu vrea nimeni din ligile inferioare? cum sa-ti cresti nivelul daca nu joci cu adversari puternici? da, o sa iei bataie mai rau ca de obicei dar poate inveti ceva.

Revenind la campionat, nu stiu ce e asa greu de inteles, s-a tot explicat de ce e formatul asta, s-a considerat ca mai multe meciuri puternice ar ajuta la cresterea nivelului competitiei, echipele trebuie sa se obisnuiasca sa-si construiasca loturi mai mari, meciuri mai multe etc. Se va trage linie si de va decide daca a fost OK sau nu.

OK, dar daca s-a considerat ca mai multe meciuri puternice ar ajuta la cresterea nivelului competitiei atunci de ce s-a ales un format care asigura mai putine meciuri puternice decat formatul de anul trecut?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 382 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]